By Published On: 3.3.2023Categories: 0 Comments

Úvod

Fundation Don Bosco je nadací v Salesiánské provincii, která rozvíjí projekty v oblasti místní péče, sociálně-vzdělávací, sociálně-profesního začlenění, podpory formálního vzdělávání, boje proti digitální negramotnosti, podpory komunity a také iniciativy sociálního dobrovolnictví. S vlastní metodikou, preventivním systémem, který se vyznačuje komplexním vzděláváním a individuálním doprovodem, vše provozuje v rodinné atmosféře. Působí ve třech autonomních společenstvích prostřednictvím 29 sociálních center a pracuje na 198 projektech, které se věnují nejzranitelnějším osobám.

Základní informace

Název společnosti: FUNDACION DON BOSCO
Velikost společnosti: < 250
Lokalita: Granada, Španělsko
Odvětví: nadace
Forma subjektu: nezisková organizace

Pracovní příběh

V této organizaci se angažují především v oblasti sociálních potřeb, přičemž zásadní z nich je pracovní začlenění. Proto jsou jejich „cílovou skupinou“ všichni lidé, kteří mají nějaké potíže s hledáním práce, ať už proto, že jsou přistěhovalci, nebo jsou to ženy, lidé s nízkou kvalifikací či starší lidé. Začleňování starších osob do pracovního procesu je proto součástí jejich DNA. Jsou si vědomi toho, že se člověk musí cítit užitečný, a snaží se proto vynaložit veškeré úsilí, aby na pracovišti podpořili takovou atmosféru, v níž dochází k potřebné synergii pro osobní a profesní růst.

Z těchto důvodů je úspěch jejich činnosti založen na snaze podporovat tzv. humánní část neboli lidskou hodnotu ve firmě. Jinými slovy, každá činnost, kterou v rámci nadace nebo v jiných organizacích provozují, spočívá v tom, aby člověk a lidská bytost, která pro ně pracuje, jim byla blízká. Čím jsou si pracovníci navzájem blíž a také blíž k vedení, tím snadněji se dá odhalit případný problém nedostatku kompetencí a následně ho lze snadněji také napravit. Z tohoto důvodu mají ve své nadaci tabuli, na kterou si zaměstnanci zapisují věci, v nichž jsou dobří, a věci, které by se chtěli naučit a zlepšit. Díky tomu si mohou mladí i starší zaměstnanci vzájemně pomáhat, a vytvářet tak síť, která posiluje synergii podniku. Často se setkávají se složitými situacemi, kdy se starší lidé cítí traumatizováni a neradi hovoří o svém problému či o problémech týkajících se vlastních kompetencí.

Užitečné postřehy

Největší překážkou, se kterou se setkávají, je, aby starší člověk dokázal prolomit bariéru strachu z posměchu, aby dokázal vysvětlit, s čím potřebuje pomoci a jak mu můžou ostatní pomoci, a aby si byl vědom, že to není nic negativního. Často se setkávají s tím, že strach z posměchu je velmi brzdí.

Prostřednictvím tabule může pracovník procvičovat introspekci a sdílet s ostatními, v čem je dobrý. Tímto způsobem si mohou lidé nad 55 let navzájem pomáhat. Daný postup je snadný, jelikož v nadaci disponují multidisciplinárním týmem mentorů a psychologů, kteří poskytují podporu při jakémkoli druhu činnosti. A výsledky jsou vidět již od prvního týdne.

Návrhy k zamyšlení

Mezi nevýhody zaměstnávání starších zaměstnanců lze zařadit jejich neochotu ke změnám obecně a obtíže, s nimiž se potýkají při změně způsobu práce a přizpůsobení se současným pracovním trendům a metodám. Jejich kariérní plán již není tak dlouhodobý, jak tomu může být u mladších pracovníků, a proto je často obtížnější je motivovat.

Klíčová slova

motivace, odolnost vůči změně